Salvador Dali (1904-1989), Les Songes Drolatiques de Pantagruel, 1973

cena wywoławcza
~1 620 EUR
aktualna cena

licytuj

PLN
.00

Twoja oferta: brak
~1 620 - 3 009 EUR

litografia / 65 x 48 cm [wymiary grafiki]
76 x 54 cm, wymiary arkusza
opis ołówkiem l.d.: ‘1/50’
sygnatura ołówkiem p.d.: ‘Dali’’
numer inwentarzowy: UK/as/5/2/2020/h

POCHODZENIE:
twórca
kolekcja prywatna, Bielsko-Biała

LITERATURA:
The Official Catalog of the Graphics Works of Salvador Dali
Hardcover, Astoria New York: The Salvador Dali Archives, 1996
ISBN: 13:9780965361101
ISBN: 10:0965361101

Salvador Dalí, właściwie Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, markiz de Pubol - ur. 11 maja 1904 w Figueres w Hiszpanii, zm. 23 stycznia 1989 w tym samym mieście. Był malarzem, surrealistą. Mimo iż uważano go za głównego reprezentanta tego nurtu, stanowczo odcinał się od twórczości innych surrealistów. Był ekscentrykiem, słynął z oryginalnego sposobu promowania swojej sztuki. Tworzył świadomą autopromocję, której symbolem do dziś pozostały charakterystyczne wąsy specjalnie podkręcane przy pozowaniu do zdjęć. Nie skończył studiów artystycznych w Madrycie, gdyż uznał że sam jest bardziej kompetentny od egzaminujących go profesorów. Na jego twórczość wielki wpływ miało spotkanie z Pablem Picasso i Joanem Miró. Pierwszy raz do USA Dali pojechał w 1933 roku dzięki pożyczce udzielonej mu przez Picassa. Po raz drugi pojechał tam w 1940. Zwrócił na siebie uwagę mediów przez co szybko stał się popularny i modny w wyższych sferach, ludzie tacy jak Jack Warner, czy Helena Rubinstein zamawiali u niego portrety. Dali brał udział w kręceniu filmu razem z Alfredem Hitchcock’iem. Zajmował się również projektowaniem biżuterii oraz odzieży dla Coco Chanel. W latach 1946-47 Dali pracował razem z Waltem Disney’em. Do Europy Dali powrócił w roku 1948. Tutaj zaczął rozwijać swe zainteresowania nauką, szczególnie fascynował go trzeci wymiar. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Dali otworzył własne muzeum w rodzinnym Figueres.

Brak