Stanisław Kamocki (1875-1944), Jesień

cena wywoławcza
~902 EUR
aktualna cena

licytuj

PLN
.00

Twoja oferta: brak
~1 273 - 1 851 EUR

olej, sklejka / 31 x 41,5 cm
39 x 49 cm, wymiary z ramą
sygnatura p.d.: ‘St Kamocki’
na rewersie przyklejona etykieta
Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
numer inwentarzowy: UK/ir/12/2/2020/a

POCHODZENIE:
kolekcja prywatna, Bytom
kolekcja prywatna, Bielsko-Biała

Stanisław Kamocki, malarz i grafik, czołowy reprezentant nurtu malarstwa pejzażowego w okresie Młodej Polski oraz w latach 20. i 30. XX. Urodzony w 1875 w Warszawie, zmarł w 1944 w Zakopanem. Studia artystyczne odbył w latach 1891-1900 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Naukę uzupełnił w Paryżu w okresie 1901-1902. W latach 1904/1905, 1911 i 1924 odbył podróże artystyczne do Włoch, Niemiec i Szwajcarii. W czasie I wojny światowej służył w szeregach I Brygady Legionów Polskich. Od 1919 r. kierował katedrą pejzażu w macierzystej akademii, a w 1937 r. został tam mianowany profesorem zwyczajnym. Sztuki pejzażowej nauczał ponadto w Zakopanem, gdzie na Harendzie prowadził kursy malarstwa. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Wstąpił też do stowarzyszeń Polska Sztuka Stosowana, Sztuka Podhalańska i Sztuka Rodzima. Należał do Vereinigung Bildender Künstler Österreichs-Wiener Secession. Regularnie uczestniczył w krajowych i zagranicznych wystawach „Sztuki”, m.in. w Wiedniu (1908), Wenecji (1910) i Berlinie (1913). Swoje prace prezentował na zbiorowych ekspozycjach polskiej sztuki w Brukseli (1938), Pittsburgu (1935) i Nowym Jorku (1939). Indywidualne wystawy malarstwa artysty odbyły się w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1917) i krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1920, 1935). Kamocki uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kontynuatorów symbolistycznej formuły malarstwa pejzażowego stworzonej przez Stanisławskiego. W swych obrazach utrwalał widoki Wołynia, Podola, Spisza, Orawy, okolic Krakowa i Zakopanego. Zajmował się także grafiką artystyczną i użytkową, projektował plakaty i meble.

Brak